Krmení štěněte

A je to tady! Ta dlouho očekávaná chvíle. Právě jste si přivezli vaše štěně domů. Jaká  je to radost přivítat tuhle malou chlupatou kuličku u vás doma. A protože pro něj chcete to nejlepší, vyvstává i otázka krmení. Štěňata rychle rostou. Překypují  energií a vitalitou. Štěňata potřebují vyváženou stravu, která podporuje jejich růst a splňuje jejich specifické nutriční potřeby.Tím, že štěněti podáte kvalitní stravu přizpůsobenou jeho věku, uchováte jeho zdraví. Zde je několik rad, které vám pomohou krmit vašeho malého společníka.

Jaké jsou nutriční potřeby štěněte?

Štěně postupně ztrácí imunitu předanou matkou. Potřebuje stravu, která mu pomůže vybudovat imunitní obranu do budoucna a ochrání ho po celý život. Štěně je připraveno k odstavení přibližně ve věku 6 až 8 týdnů. Je to ideální období pro podávání stravy přizpůsobené jeho potřebám.

Štěně vydá 2krát více energie než dospělý pes! Fosfor a vápník jsou nezbytné pro posílení kostí a zajištění dobrého svalového vývoje. K udržení vápníku v kostech jsou nezbytné také minerály a vitamíny. Kromě toho strava obohacená o omega 3 a 6 navíc umožňuje dobrý vývoj zraku a centrální nervové soustavy.

Abyste respektovali masožravou stravu jeho předků, doporučujeme vám  zvolit stravu bohatou na bílkoviny a chudou na obiloviny. Je tedy důležité, abyste ve stravě vašeho štěněte upřednostňovali složky živočišného původu.

Můžete štěněti po příchodu domů změnit stravu?

Vaše štěně má stále křehkou střevní flóru. Před příchodem k vám domů bylo štěně v chovné stanici krmeno specifickou stravou. Nyní je na vás, abyste se ujali vedení. Přesto jeho stravu nemůžete změnit náhle.To by mohlo způsobit zažívací potíže (plynatost, průjem...). Aby si štěně na novou stravu dostatečně zvyklo, doporučujeme přechod na novou stravu po dobu trvání 2 týdnů. Tento plynulý přechod je zárukou bezproblémové změny stravy ☺
Po tomto přechodu dávejte každý den přednost stejnému jídlu. Ostatně, když právě sedíte u stolu a vaše štěně se dožaduje zbytků jídla, nedávejte mu je! I kdyby se mu to sebevíce líbilo, nepovolte před jeho psíma očima!! Riskujete tak, že mu způsobíte zažívací potíže... a mohli byste ho dokonce i ohrozit! Například čokoláda je pro něj toxická.  Dále už  je vše otázkou výchovy. Pokud budete štěněti dávat zbytky ze stolu, vytvoří si špatné návyky a pokaždé bude žadonit znovu. Zkrátka a dobře: podávání vyvážené stravy a řádná výchova začíná již v útlém věku!

JAK správně  VYBRAT GRANULE  PRO vaše ŠTĚNĚ?  

Výběr granulí pro vaše štěně odvisí od jeho hmotnosti, velikosti, ale také od velikosti jeho čelisti. Proto je tedy vhodné zvolit takovou velikost granulí, aby žvýkání bylo co nejsnazší a  co nejpřirozenější. Vhodně zvolená velikost granulí pomáhá předcházet problémům se zubním kamenem na špičácích.

Pravidelně kontrolujte přibývání na váze. Pokud je krmná dávka příliš velká nebo pokud je obsah sacharidů příliš vysoký, vaše štěně bude v dospělosti náchylnější k obezitě, cukrovce a srdečním chorobám. Nebuďte příliš štědří a dodržujte doporučené denní dávky.
Rovněž nezapomínejte pravidelně měnit vodu v misce. Je důležité zajistit, aby štěně mělo kromě krmiva vždy k dispozici i vodu a aby byla čerstvá. Tím se zabrání vzniku problémů s ledvinami.

Doporučení: Pokud vaše štěně nedokáže granule požvýkat, nezneklidňujte se. Dost možná, že jsou pro jeho čelisti příliš velké. Doporučujeme granule trochu navlhčit, aby se lépe žvýkaly. Vaše štěně je bez váhání zhltne ☺. Můžete je také rozdrtit v mixéru.
Přejeme vám krásné dny plné štěstí a sdílení s vaším novým pejskem a hlavně plno LÁSKY! ❤️

Pokud jste někdy měnili stravu svých domácích mazlíčků, tento termín vám pravděpodobně něco říká. Aby se váš pes nebo kočka mohli hladce přizpůsobit této nutriční změně, stává se období přechodu ze starého krmiva na nové klíčovým. Jaký je však skutečný účel přechodu na novou stravu? Jaká rizika hrozí, pokud tak neučiníte? A jak to udělat co nejlépe?

Přechod na novou stravu u psů a proč jej provádět

Stává se, že během života našeho společníka jsme nuceni změnit jeho stravu. Ať už ze zdravotních důvodů (cukrovka, selhání ledvin atd.), na doporučení veterináře nebo z fyziologických důvodů (změna životního stylu, přechod do dospělosti, zvýšená citlivost atd.). Ve všech těchto případech se změna stravy více než doporučuje. Umožňuje psovi postupnou adaptaci na nové krmivo nebo granule a zároveň omezuje nežádoucí účinky na trávení a tranzit. Trávicí trakt psů je totiž poměrně křehký a jejich střevní flóra je specifická pro potravu, kterou přijímají. Trávicí systém psa produkuje specifický enzym určený k trávení určitého typu potravy. I malá změna ve stravě štěněte nebo dospělého psa způsobí její změnu a pes se jí bude muset přizpůsobit. Proto doporučujeme provést přechod i v případě, že dojde k pouhé změně "příchutě" v rámci stejné značky.

Určitě jste pochopili, že  přechod ve výživě je pro blaho vašeho psího miláčka nezbytný. Týká se všech typů psů bez ohledu na jejich aktivitu či věk.

Co hrozí mému psovi, pokud přechod neprovedu?

Neprovedení přechodu vede ve většině případů ke střevním potížím. Někteří psi jsou odolnější než ostatní a proto mohou změnit stravu poměrně rychle. Nicméně většinou se kolonie bakterií přítomných ve střevě liší podle typu trávené potravy, a pokud nemají čas se přizpůsobit, je katastrofa zaručena!

1) Riziko průjmu a řídká stolice

Vůbec žádný nebo i příliš rychlý přechod ve stravě může zabránit správné asimilaci potravy. Živiny, které se nevstřebají, protože je střevní flóra nerozpozná, poté směřují do tlustého střeva, v tlustém střevě se hromadí voda a nakonec jsou vyloučeny v podobě průjmu nebo měkké stolice. Nyní určitě chápete, proč je důležité, aby se střevní flóra přizpůsobila novým bílkovinám, které bude muset trávit! 😀 

2) Zvracení

Místo toho, aby pes vyloučil neasimilovanou potravu formou průjmu, může ji vyloučit zvracením.

3) Odmítání potravy

Někdy se zvířata brání změnám (to je častější u koček než u psů) a kategoricky odmítají nové krmivo, které jim předložíte. Nepropadejte panice! Obecně platí, že k tomu, aby si to rozmysleli, obvykle stačí postupný přechod. Někdy budete muset trochu naléhat. Neváhejte proto granule znovu namočit, aby se rozvinuly všechny chutě a vůně krmiva.

4) Potravinová intolerance

Pokud při změně stravy neprovedete přechod , naruší se tak  střevní flóra  vašeho zvířete. V důsledku tohoto narušení může dojít k degradaci střevní stěny, která se nakonec stane porézní a zabraňuje tak správnému trávení zejména živočišných bílkovin. Pes se tak může stát nesnášenlivým na lepek nebo na určitý druh masa.

Jak mohu svému psovi zajistit správný přechod na novou stravu?

Není nic těžšího než najít jasné a správné informace o přechodu na novou stravu. Někteří lidé jsou pro dlouhé i velmi dlouhé přechody, další jsou pro velmi krátké přechody a ostatní nejsou dokonce pro žádné přechody. V tomto článku jsme si ukázali, že správný přechod je důležitý. Abyste respektovali integritu trávicího systému vašeho psa, neměli byste být ve změně příliš náhlí, zapomeňte tedy na velmi krátké přechody. Současně byste ovšem ani neměli příliš dlouho míchat dvě zásadně odlišná krmiva, abyste "nezablokovali" vývoj střevní flóry.

Proto jsme se rozhodli jít  "zlatou střední cestou" (Což ovšem neznamená, že by neexistovaly jiné, stejně dobré možnosti). Samozřejmě, že by se vše mělo přizpůsobit zvířeti a nic by nemělo být pevně dané. Je třeba se umět přizpůsobit a v případě potřeby provést potřebné úpravy. Doporučujeme následující:

1. a 2. den:

75 % původní potravy  +
25 % nové potravy

3. a 4. den:

50 % původní potravy +
50 % nové potravy

5. a 6. den:

25 % původní potravy  +
75 % nové potravy

Pokud máte psa, který je citlivější, přidejte v každé fázi jeden den, pokud je to nutné.

UPOZORNĚNÍ : pokud přecházíte z domácí stravy nebo z  BARF na granule či naopak, nezapomeňte připravit dva samostatné pokrmy a nemíchejte oba druhy krmiv v jedné misce. Vzhledem k tomu, že se doba trávení krmiva liší, nedoporučuje se podávat je současně.

V žádném případě nedoporučujeme přechod stravy delší než deset dní. I když stolice není 100% "normální" (vyjma trvalého průjmu!), doporučujeme přejít na novou stravu na 100% a sledovat vývoj v průběhu týdne. Pokud nedojde ke zlepšení, lze konstatovat, že dieta není (prozatím) vhodná a že je lepší přejít na stravitelnější stravu.

Při přechodu dávejte pozor na předávkování. Neboť při předávkování může dojít k měkké stolici či průjmu. Pes nedokáže toto množství potravy vstřebat a může ji v této formě vyloučit. Důrazně doporučujeme denní krmnou dávku vašeho psa v každé fázi  co nejčastěji VÁŽIT. Neváhejte upravit krmnou dávku podle metabolismu vašeho psa (každé zvíře je jiné) a vývoje jeho hmotnosti. Dodržujte doporučené dávky na sáčku s krmivem a upravujte je. Poté budete moci sledovat účinky krmiva na vašeho psa a podle výsledků budete moci měnit množství krmiva.

Pokud máte jakékoliv obavy ohledně přechodu vašeho psa na novou stravu, neváhejte nás kontaktovat e-mailem nebo telefonicky. Jsme vám plně k dispozici, abychom vám poskytli co nejlepší možnou podporu v této klíčové fázi přechodu na novou stravu vašeho zvířete.

Prémiové granule pro náročné chovatele !
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram